Prva automobilistička utrka vožena je našim krajem

Znate li da je prva automobilistička utrka u našoj zemlji, ali i na cijelom jugoistoku Europe, vožena velikim dijelom upravo na području LAG-a Sjeverozapad?

Automobilizam u našem kraju ima dugu i bogatu tradiciju zahvaljujući grofu Marku Bombellesu, koji je u Vinicu iz Beča dovezao prvi automobil, marke Nesselsdorfer. Bilo je to još 1898. godine. Na tehničku novotariju tada se gledalo s podozrenjem. Prvi vozači automobila, koji su „jurili“ prašnjavim cestama i 30 kilometara na sat, plašili su ljude i konje, pa su malobrojni automobili nerijetko bili i – kamenovani.

Razvoj automobilizma u našoj zemlji valja zahvaliti i zagrebačkom trgovcu Ferdinandu Budickom, koji se svojim Opelom Zagrebom prvi puta vozio 1901. godine. Budicki je bio i jedan od devet vozača koji su vozili prvu automobilističku utrku u Hrvatskoj, koja je vožena 8. rujna 1912. godine.

Natjecatelji su vozili rutom: Zagreb – Lepoglava – Varaždin -Sveti Ivan Zelina – Zagreb, dugom 177 kilometara.

Povijesni izvori govore da je sve do Vidovca u utrci vodio baš Budicki u svom Opelu, no, u prvoj automobilističkoj utrci u našoj zemlji ipak je pobijedio arhitekt Vjekoslav Heinzel, koji će ipak ostati upamćen kao – gradonačelnik Zagreba. Rutu je po kišnom vremenu uspio proći za 3 sata i 12 minuta.

Zanimljivo je istaknuti kako je utrka održana baš na dan smrti grofa Bombellesa, pionira hrvatskog automobilizma.

Podijeli objavu

Najnovije vijesti
Objavljeno:
Objavljeno:
Objavljeno:
Skip to content